VšĮ „PRIC“ įgyvendina projektą ,,3 dienų renginys Šakių krašto aviatoriams atminti”

VšĮ „PRIC“ įgyvendina projektą ,,3 dienų renginys Šakių krašto aviatoriams atminti” (ŠAKI–LEADER–6B–KV–11–5–2021).
Projektas įgyvendinamas pagal VPS priemonę „Vietos bendruomenių aktyvinimas ir telkimas per Zanavykų krašto kultūros savitumo išsaugojimą ir tradicijų tęstinumą“ (KODAS LEADER-19.2-SAVA-4).
Tai be partnerių vykdomas ne pelno projektas, kuris gauna 4 004,25 eurų paramą.
Projekto tikslas - užtikrinti Zanavykų krašto identitetą skatinant kultūros savitumo išsaugojimą ir tradicijų tęstinumą, įprasminant krašto kultūros ir istorijos palikimą, tai yra organizuojant 3 dienų renginį krašto aviatoriams atminti.
Projekto uždaviniai:
1.Suorganizuoti 1 dienos renginį Žvirgždaičiuose;
2.Suorganizuoti 2 dienų renginį Zyplių dvaro teritorijoje.
3.Viešinti gautą paramą.
Projekte buvo numatyta ir 2022 m. rugsėjo16-18 dienomis įvyko 3 dienų renginys, kuris buvo skirtas žymių krašto aviatorių atminimui. Buvo paminėti žymūs aviatoriai, gimę ir (ar) užaugę Šakių krašte. Šis projektas būtent ir yra skirtas istorinių tradicijų išsaugojimui, siekiant garsinti ir patį Šakių kraštą bei jo istoriją. Pirmoji Lietuvos lakūnė ir parašiutininkė Antanina Liorentaitė yra Zanavykijos dukra. Todėl oreivystės pamiršti nevalia. Oro balionų spalvos ir aukštis gali labai simboliškai atkreipti žmonių dėmesį į šią reikšmingą istorinę aplinkybę – Antaninos Liorentaitės šaknis Šakių krašte. Tad pirmoji diena buvo skirta A. Liorentaitės gimtinei – Žvirgždaičiams. Projekto dalyviai susitiko su aktyviąja miestelio bendruomene, išgirdo pasakojimą apie Antaninos Liorentaitės ir jos brolio Jono Liorento gyvenimą nuo vaikystės – tai labai gražiai perteikė bibliotekininkės Astos Baubonienės vadovaujami mokiniai poetine kalba ir raiška. Susirinkusieji aplankė lakūnės kapą, atminimo lentą prie senojo, tris kartas menančio, ąžuolo Liorentų sodybvietėje, apžiūrėjo istorinės medžiagos parodą, apsidovanojo knygomis apie lakūnę ir oreivystę, susitiko su personažais, įkūnijusiais Antaniną ir Joną, Monika Būblaityte ir Redu Miškiniu. Skrydis oro balionu nepavyko, nes vėjas draskė medžių lapus, o dangus grasino lietumi. Renginys Žvirgždaičiuose baigėsi, padovanojęs bendravimo džiaugsmą.

Antra projekto renginio diena Zyplių dvare. LR Seimui 2022 metus paskelbus Sūduvos metais – šis projektas yra tarsi galimybė pakilus virš savęs parodyti, pamatyti, pristatyti išskirtinį krašto kraštovaizdį, piliakalnius, sodybas, dvarus. Oro balionų skrydžiai pritraukia žmones, atkreipia spaudos ir kitų medijų dėmesį. O tai svarbu, nes ir pats pirmosios Lietuvos lakūnės moters palikimas yra reikšmingas ne tik Šakiams, bet ir visai Lietuvai. Todėl buvę numatyti oro balionų skrydžiai ir įrangos pristatymas Zyplių dvaro apylinkėse, oro baliono pilotavimo subtilybių pristatymas Zyplių dvaro lankytojams buvo kaip tik tai, kas galėjo perteikti oreivystės dvasią. Tačiau susiklosčius nepalankioms oro sąlygoms balionų skrydžiui, liko tik jų ,,krepšių” stovėjimas Zyplių dvaro ansamblyje ir grožis, kuomet balionai iliuminuoja aplinką nakties metu. Prie keturių ,,krepšių”, kartas nuo karto besispjaudančių ūgnies pliūpsniais, ėjo smalsaujantys žmonės, bendravo su pilotais ir laukė planuoto skrydžio… Tačiau skrydžiai neįvyko, nes oras vėl nebuvo tam palankus…
Trečią renginio dieną, sekmadienį, visi norintys su didele viltimi laukė balionų skrydžio. Tačiau oras ir vėl neleido, kabojo labai tirštas rūkas. Oro balionų pilotai tarėsi ir nutarė persikelti dėl saugumo į Šakius, į Varpo mokyklos stadioną, ir vėl laukė rūko išsisklaidymo. Tačiau vis dėlto buvo kompetentingai nutarta – skrydžių nevykdyti, bet su vienu balionu atlikti ,,pririšamąjį” skrydį, kai oro balionas žmones pakelia į 50 metrų aukštį, bet žemės komanda laiko didelę virvę, kad nepaleisti baliono skristi auksčiau į rūko miglą… Smalsumas buvo patenkintas ne vienam žmogui. Jų buvo daug. Ir nors rūkas nelabai ką leido matyti, virš žemės kaboti buvo smagu. Dar žmonės galėjo matyti baliono išskleidimo ir jo sudėjimo į futliarą ypatumus.
Trečiosios dienos renginys tęsėsi vėl Zyplių dvaro ansamblyje Kuchmistrų restorane. Tai buvo paskaita, skirta oreivystės ir oro balionų istorijos pristatymui – 45 min. trukmės; taip pat filmų apie A. Liorentaitę, R. Marcinkų bei A. Gustaitį peržiūra (pristatyti filmai apie Lietuvos aviacijos aušrą). Paskaitą skaitė Edmundas Ganusauskas.
Visi renginiai buvo nemokami. Taip pat šiuo projektu buvo didinamas ir bendruomenių bendradarbiavimas – skatinti labiau pažinti savo krašto garsias asmenybes, organizuoti renginius, statyti atminimo lentas ar paminklus tokių žmonių garbei. Taip pat, manytina, kad garsių asmenybių minėjimas skatina vietos gyventojų pasididžiavimo savo kraštu augimą.
Baigiantis projekto renginio trečiajai dienai, žmonės nedrąsiai svajojo oro balionais pakilti kitais metais…

Šakių krašto Vietos veiklos grupės informacija

Zenklai

 

Apklausa

Kaip vertinate bendruomeninio verslo kūrimo galimybę bendruomenėje?