,,Šešupės regata“ – ir malonumas, ir ištvermės išbandymas

002Pagaliau įvyko tai, kam taip ilgai ruošėmės, kam gavome daug įvairios paramos. Didžiausios paramos sulaukėme iš Dangaus. „Šešupės regatai“ Dangus dovanojo šiltą, saulėtą rudens dieną. Saulėta buvo ir regatos dalyvių nuotaika. Jie Šešupės upe pasiryžo įveikti namažą atstumą – nuo Šešupės ir Novos santakos Panoviuose iki Šėšupės ir Jotijos santakos Sudargo krašte. Viena dalis neskubėdama plaukė tik iki Slavikų pliažo (15 km.), kitos tikslas - įveikti visą atstumą. Pastebėtina, kad pakeliui sustojome prie regyklos, kur iš aukštai galima pamatyti Šešupės vingius ir buvusios Mažosios Lietuvos plotus. Išlipome ir prie Šilgalių dvaro, kur aplankėme senas dvarininkų kapines. Plaukdami grožėjomės kaskart vis įdomesniais upės vingių atsivėrimais, pakrančių augmenijos įvairove.
Viliojo ne vien medaliai ir prizai, bet ir šakiečių turistų dar nepažinta Šešupės dalis. Lietuvos pusėje praplaukėme tik 2 namus, iš kurių paskutinis buvo Bosų kaime (Sudargo seniūnija). Kitame krante visą dieną, o ir ankstesniais metais, nematėme jokių žmonių. Ties Svaiginių kaimu (Sudargo seniūnija) Šešupė yra labai vingiuota, gana greita tėkme teka zigzagais. Todėl čia mums atrodė ypač gražu.

003Nepastebėjome, kaip praplaukėme numatytą išsilaipinimo vietą. Gal būsimų medalių spindesys apakino pirmuosius, o kiti negalvodami plaukė paskui. Dėl organizatorių kaltės finišas nebuvo iš anksto tinkamai pažymėtas, o baidares parvežti atvažiavęs vairuotojas užklimpo neprivažiavęs dar porą šimtų metrų.
Varžybos baigėsi priplaukus Jotiją. Neformalios „Irklo brolių“ grupės nariai Linas Rakickas iš Šakių ir Vaidas Savickas iš Gelgaudiškio pasipuošė aukso medaliais, kuriuos skyrė Šakių jaunimo kūrybos ir sporto centras. Prizininkai gavo piniginius prizus, o iš Kauno atvykę studentė Justina Klimašauskaitė ir šią vasarą jau magistro laipsnį apsigynęs Justas Pažereckas gavo mišriam ekipažui skirtą solidų UAB „Gulbelės“ prizą. Gaila, bet moterų ekipažui skirtas UAB „Lauksvos“ ir moksleiviams skirtas kredito unijos „Zanavykų bankelio“ prizai liko jau kitų metų „Šešupės regatai“.
Po fotosesijos prasidėjo „linksmoji“ kelionės dalis. Turėjome beveik kilometrą kilti Jotija aukštyn iki Gusto sodybos Kirkilų kaime (Sudargo seniūnija). Tik ten buvo galima privažiuoti paimti baidares. Iš pradžių buvo gana įdomu gulsčiomis landžioti po išvirtusiais medžiais arba tempti baidares virš jų. Bet kai prieš mus iškilo neįveikiama išvartų siena, teko baidares stačiu šlaitu kelti aukštyn ir dar pusšimtį metrų nešti per brūzgynus. Tada bent man romantika išgaravo. Persikeliant per vieną bebrų užtvanką triokštelėjo sutrešusi šaka ir Justina įlūžo tarp šakų iki juosmens, tuo išgąsdindama draugus. Bet viskas baigėsi sėkmingai. Tuojau pasiekėme brastą. Beliko tik nunešti kažkaip labai pasunkėjusias baidares iki mašinos.
Iki šiol šią Jotijos atkarpą buvo pora kartų įveikę KTU žygeivių klubo „Ąžuolas“ ir Šiaulių evangelizacijos centro atstovai, vadovaujami dabartinio LR Seimo nario Juozo Dapšausko.
001Gerai, kad šių ekstremalių sąlygų neteko patirti iš Vilniaus atvykusiam kraštiečiui 1943 m. gimusiam Stasiui Povilaičiui su drauge Gražina. Jie tikrai atvyko ir pailsėti, ir pasižvalgyti po krašto įdomybes: jie vieninteliai nuėjo apžiūrėti patrauklaus gamtos kmpelio - Kurynės dendrologinio parko ant Slavikų vietovės kranto.
Ateityje „Šešupės regata“ turi orientuotis į iš toliau atvykstančius dalyvius, nes mūsų krašto žmonės rudenį darbų turi per akis. Ir šiemet beveik pusė dalyvių buvo atvykę iš toliau. Šešupė vandens turizmo mėgėjams yra neatrasta upė, tuo labiau, kad ji vingiuoja valstybės pasienio zona. O juk liaudyje sakoma, kad geriausia upė – dar nepraplaukta upė, kaip geriausias kalnas – dar neįkoptas kalnas.
Bandysime „Šešupės regata“ sudominti kraštiečius, kurie Šešupei turėtų jausti sentimentus. Kiekvienas gali nepriklausomai nuo amžiaus ir sveikatos saugiai plaukti žemyn upe. Ištrūkti į gamtą ypač svarbu visą dieną dirbantiems prie kompiuterio. Socialiai orientuotas verslas turėtų tam skatinti savo darbuotojus. Šiemet ne tik materialinę, bet ir moralinę paramą pajutome iš UAB „Gulbelės“, kurios 4 atstovai plaukė regatoje ir to nesigaili.
Prie „Šešupės regatos“ reklamos neabejotinai prisidės profesionalaus fotografo Vytauto Zinkevičiaus fotografijos.

Vykintas Augustaitis, Šakiečių bendruomenės narys