Lekėtiškės puoselėja tradicinius amatus ir etnokultūrą

Aktyviai projektinėje veikloje dalyvaujantis Lekėčių moterų klubas baigė įgyvendinti dar vieną ES remiamą projektą „Tradicinių amatų ir etnokultūros puoselėjimas“. Projektu, kurio bendra vertė 50 000 litų, siekta ne tik atgaivinti tradicinius krašto amatus, bet ir susikurti sąlygas vietinės bendruomenės saviraiškai. Nors formaliai projekto pabaiga buvo numatyta šių metų lapkričio 26 dieną, tačiau jau pateiktas paskutinis prašymas paramai gauti.

2012 metų balandžio 30 dieną Lekėčių moterų klubas pateikė paraišką Šakių krašto vietos veiklos grupei, tikėdamos ES paramos jų parengtam projektui „Tradicinių amatų ir etnokultūros puoselėjimas“. Aktyvių moterų siekis buvo „palaimintas“ 2013 metų gegužės 22 dieną – tuomet buvo pasirašyta paramos sutartis. Kurią užbaigti planuota šių metų lapkričio 26 dieną. Tačiau numatytus darbus nuveikti pavyko greičiau, tad, užbaigdamos vasarą Lekėčių moterų klubo aktyvistės sudėjo ir paskutinius štrichus ant šio projekto.

Bendra projekto vertė – 50 000 Lt, iš ES gauta 40 000 Lt paramos, dar 10 000 Lt kaip kofinansavimo lėšas pridėjo Šakių rajono savivaldybė. Šio projekto idėja gimė klubo vadovei Vaidai Brazaitienei, ją iškart priėmė ir vėliau projekto įgyvendinime aktyviai dalyvavo Lekėčių bendruomenės moterų klubo moterys. Jokių partnerių, dalyvavusių tiesioginėje veikloje įgyvendinat projektą, nebuvo.

Imtis tokio projekto paskatino tai, jog Lekėčių krašte labai senos šakočių kepimo tradicijos, tad lekėtiškėms moterims norėjosi jas išlaikyti. Be to, jų galvose kirbėjo ir dar viena mintis – norėjosi ateityje turėti nors kokių pajamų moterų klubo gyvavimui ir veiklai, skatinti verslumą, kultūrinį turizmą, alternatyvias veiklas kaimo vietovėje. O būtent projekto įgyvendinimui numatytos veiklos tai ir galėjo garantuoti. O sklandžiam darbui įgyvendinant projektą įtakos turėjo ir tai, kad jau ne vienerius metus lekėtiškės aktyviai dalyvauja rengiant projektus. Lekėtiškės jau buvo pasinaudojusios ir Šakių krašto vietos veiklos grupės įgyvendinamos vietos plėtros strategijos galimybėmis.

Lekėčių moterų klubo, jau neblogai išmanančio projektinių veiklų ypatumus, negąsdina ir tai, jog daugeliu atvejų susiduriama su itin dideliu smulkmeniškumus, kartais virstančiu net beprasmybe. Ypač vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis: pavyzdžiui, dar planuojant projektą, tarp numatomų įsigyti daiktų įrašoma „mentelė“, o sąskaitoje ji pavadinama „lopetėle“- kyla nemenkų problemų rengiant atsiskaitymo dokumentus, be reikalo gaištamas laikas. Netgi kiekvienas nupirktas pieštukas, trintukas ir t.t. turi būti pagaminti tos pačios firmos, kaip buvo numatyta rengiant projektinę medžiagą.

Tačiau ir šiuos dalykus moterys jau gerai įsisavino, ir jau mąsto apie ateitį: planuoja senos, ištuštėjusios ir sunykimui pasmerktos buvusios pradinės mokyklėlės atgimimą naujam gyvenimui. Apskritai, rengdamos projektus, lekėtiškės orientuojasi į tai, kas būtų naudinga ir perspektyvu Lekėčiams; kas joms asmeniškai įdomu, patrauklu, kur jaučiasi turinčios nors kokios kompetencijos.

Artimiausi jų planai - toliau įgyvendinti jau įkurtame tradicinių amatų ir etnokultūros puoselėjimo centre vykstančią kulinarinio paveldo edukaciją, ją plėsti. Organizuoti kulinarinio paveldo pristatymo vakarus tarp rajono bendruomenių, kurių metu patiekalus gamintų vietoje, perduodant tradicijas, pasikeičiant receptais. Jos laukia ir 2014-2020 metų vietos plėtros strategijos, jai numatytos ES paramos lėšų dėka planuoja pasistatyti dar vieną krosnį, kad galėtų ne tik kepti, bet ir virti kulinarinio paveldo patiekalus. Nori įsirengti ir sanitarines patalpas.

{vsig}naujienos/14-09-12/Lekeciai{/vsig}