ZYPLIŲ DVARO SODYBOJE NU0ŠĖ, NUAIDĖJO, NUTRIMITAVO MEDŽIOKLĖS IR AMATŲ FESTIVALIS “IŠEIK, SŪDUVI, ANT DVARO PAMANDRAVOT”

Birželio 15 dieną Zyplių dvaro ansamblio erdvėse vyko Medžioklės ir amatų šventė, kurioje dalyvavo gausybė amatininkų, edukatorių, medžiotojų ir medžioklės meno žinovų, įvairaus maisto gamintojų, muzikantų, šokėjų ir dainininkų… Kaip sakoma liaudies išmintyje – malonumas ir kūnui, ir sielai… Džiaugsmas skrandžiui ir dūšiai…
Šio festivalio dalyviai, kiekvienas pagal savo skonį ir pageidavimą, galėjo rinktis veiklas, užsiėmimus, edukacijas, dalyvauti žaidimuose, degustuoti senuosius patiekalus ir sužinoti apie juos, stebėti dvariškų šokių programas, kuriose šoko vaikai ir suaugę, klausytis trankios ir linksmos kaimo kapelos muzikos, o saulei nusileidus pasidžiaugti muzikiniais blyksniais, kuriuos dovanojo Lietuvos populiarių scenų atlikėjai.
Šventės dalyviai galėjo pamatyti ir įsigyti medžiaginių senoviškų šlepečių, įvairiausių tautinių suvytų juostelių ir pamatyti vyjimo subtilumus, pasižvalgyti į vytelių pynėjų sukurtus darbus, pasidžiaugti keramikų darbais, prie širdies glausti dailiuosius menininko angelus iš medžio, pasidomėti skiedrininko amatu ir net parsinešti skiedrą į namučius, “susivelti” muiliuką, gardžiuotis liofilizuotais vaisiais, smaguriauti senoviškus saldžius vietoje iškeptus vafliukus, pasižvalgyti aplink bitelių avilį bei paragauti medučio, ne tik paragauti, bet ir apžiūrėti prieskoniais išdabintus sūrius ir taip toliau, ir panašiai…
Vis tiktai vienu aktualiausiu visose šventėse ar renginiuose momentų būna maisto gaminimas ir ragavimas. Tikrai išimtimi šiuo aspektu nebuvo ir šis medžioklės ir amatų festivalis “Išeik, sūduvi, ant dvaro pamandravot”… Kiek čia buvo puodų ir puodelių, keptuvių ir troškintuvių… Ir visuose juose garavo senieji patiekalai pagal senuosius receptus su senais įgūdžiais ir meile pagaminti… Viskas iš žvėrienos – juk festivalis ne tik apie visokį amatą, bet ir apie amatą gaminti… Ne tik apie amatą gaminti, bet ir medžiotojų laimikiais pasidžiaugti, ruošiant patiekalus iš žvėrienos. Gardu kaip “du medu” buvo…

Festivalio metu šventinę nuotaiką dovanojo mūsų krašto meno mėgėjai. Kaimo kapela “Gelgaudiškis” grojo, o šokių kolektyvas iš Gelgaudiškio “Liociukas” edukacinę dvariškų šokių programą dovanojo. Vietos atlikėjus scenoje keitė svečiai – senojo šokio trupė iš Vilniaus „Festa Cortese“. Susirinkusius džiugino ansamblio “Sūduvos medžioklės ragai” koncertinė programa – edukacija.
Na, o visai jau vakarėjant Zyplių dvaro ansamblis ir ten buvę žmonės pasinėrė į aukštųjų scenų meistrų kuriamą muzikinę nuotaiką… Scenoje pasirodė vokalistė Evelina Sašenko ir pianistas Paulius Zdanavičius, Grupė 16 Hz ir gyvo garso grupė “Hiperband”.
Renginys organizuotas Zanavykų muziejaus iniciatyva ir rūpesčiu bei įgyvendinant Vilkaviškio krašto vietos veiklos grupės teritorinį bendradarbiavimo projektą „Amatų puoselėjimas ir skatinimas Sūduvos krašte“ (Nr. 44TT-PV-23-3-06300-PR001), kuriame partnere yra ir Šakių krašto vietos veiklos grupė. Šis renginys - tai buvo antroji šio teritorinio bendradarbiavimo projekto veikla. Projektu siekiama sustiprinti amatininkų bendruomenės ryšį bendrų veiklų vykdymui, puoselėti tautinį paveldą. Tikimasi, kad įgyvendinus projektą, ateityje bus sukurtas Sūduvos krašto amatininkų tinklas, kuriame galės dalyvauti įvairių amatų meistrai. Tinklas leis dalintis patirtimi, idėjomis ir organizuoti bendras veiklas, atsiras pagrindas steigti Sūduvos regiono tradicinių amatų centrą.

Šakių krašto Vietos veiklos grupės informacija