Vyko apskrito stalo diskusija

Vasario 3 d. Šakių krašto VVG pirmininkas A.Damijonaitis kartu su kitų Lietuvos VVG atstovais dalyvavo apskrito stalo diskusijoje su ŽŪM ir NMA specialistais. Į susitikimą taip pat atvyko Žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas ir Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorius Saulius Silickas. Ypatingas dėmesys buvo skirtas teritorinio ir tarptautinio bendradarbiavimo projektų įgyvendinimui naudojantis ES parama.

Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Alternatyviosios veiklos skyriaus  vyriausioji specialistė Ilona Sadovskaitė pristatė Europos Sąjungos paramos teritorinio ir tarptautinio bendradarbiavimo projektams teikimo nuostatas, o Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Kaimo vystymo programų skyriaus vedėja Aurelija Ložytė kalbėjo apie projektų pagal priemonę „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“ administravimą.

Dar iki šio susitikimo vietos veiklos grupės buvo kviestos teikti pasiūlymus ir pastabas dėl teritorinio ir tarptautinio bendradarbiavimo taisyklių keitimo. Dalis VVG jau suplanavusios projektus pagal šią priemonę, tačiau dėl tam tikrų taisyklių reikalavimų dalis idėjų negali būti įgyvendintos. Dėl šios priežasties nutarta sėsti prie bendro stalo, diskutuoti ir rasti sprendimus.

Vietos veiklos grupių teikti pasiūlymai daugiausia susiję su investicinių projektų rengimu ir jiems įgyvendinti reikalingų remiamų veiklų bei tinkamų finansuoti išlaidų išplėtimu. Šakių krašto VVV teikė pasiūlymus dėl remiamų veiklų išplėtimo, įtraukiant investicijas į žemę, t.y. pažintinių takų, turistinių trasų, poilsio zonų, sporto aikštynų, vaikų žaidimų aikštelių, kitų visuomeninės paskirties erdvių įrengimą, atnaujinimą (pagal dabartines taisykles leidžiama tik statinių statyba (išskyrus nesudėtingus laikinus statinius), rekonstrukcija, kapitalinis remontas). Dar vienas Šakių krašto VVG siūlymas – išplėsti bendrąsias išlaidas, įtraukiant su žemės dokumentacijos sutvarkymu susijusias išlaidas, pvz., kadastrinių matavimų atlikimą, topo nuotraukų, detaliųjų planų parengimą, žemės sklypo įregistravimą Nekilnojamojo turto registre).

Kitų VVG siūlymai taip pat susiję su infrastruktūros kūrimu, pvz., apšvietimo, privažiavimo įrengimu sklypo, kuriame įgyvendinamas projektas, ribose, vandens tiekimo (įskaitant vandens gręžinį) ir nuotekų šalinimo sistemos įrengimu ir (arba) sutvarkymu, daugiamečių augalų įsigijimu ir kitos su projekto įgyvendinimu susijusios infrastruktūros kūrimu ar gerinimo darbų atlikimu, rekreacinės infrastruktūros projekto įgyvendinimo vietoje sukūrimu.

Taip pat siūlyta į galimą veiklų sąrašą įtraukti kultūros paveldo statinio tvarkomuosius statybos darbus, internetinės svetainės sukūrimą, administravimo išlaidas, susijusias su bendros organizacinės struktūros vienetui priskirtų funkcijų vykdymu, o bendrąsias išlaidas papildyti statybos užbaigimo išlaidomis, kurios bus būtinos tiems, kurie gaus statybos leidimą ir atliks pastato rekonstrukciją arba kapitalinį remontą.

Teikti pasiūlymai ir veiklos ar taip vadinamiems „minkštiesiems“ projektams. Šakių krašto VVG siūlo vienam veiklos projektui skiriamą 30 000 Lt sumą padidinti iki 50 000 Lt.

Džiugu, kad daliai pasiūlymų pritarta ir šiuo metu jau parengtas tarpteritorinio bendradarbiavimo taisyklių keitimo projektas.

Šiame susitikime taip pat aptartos ir kitos aktualios problemos, susijusios su strategijų ir mokymų projektų administravimu. Teikti pasiūlymai dėl mokėjimo prašymų sumų mažinimo ir suvienodinimo su avansinio mokėjimo prašymo sumomis, dėl smulkių koregavimų (mokėjimo prašymų sumų, terminų, atskirų išlaidų kategorijų sumų perkėlimo iš vienos eilutės į kitą ir pan.) trišalėse sutartyse tarp VVG, NMA ir vietos projektų vykdytojų panaikinimo ir (arba) šių procedūrų supaprastinimo, kalbėta apie savanoriškų darbų patikras ir įkainio skaičiavimą, vietos projektų vykdytojų viešųjų pirkimų vertinimą ir kt. Ne į visus klausimus atsakymai gauti iš karto, tačiau pažadėta juos išanalizuoti ir artimiausiu metu pateikti atsakymus.