Kriūkų bendruomenė baigė projektą „Bendruomeniškumas – kaimo ateities garantas“

Lapkričio 7 dieną Kriūkų bendruomenės centras sukvietė bendruomeniečius į baigiamąjį projekto „Bendruomeniškumas – kaimo ateities garantas“ renginį. Kriūkų bendruomenės centras sėkmingai įgyvendino Šakių krašto integruotos vietos plėtros strategijos „Gyvensenos kokybės gerinimas Šakių rajono kaimo vietovėse“ 2 prioriteto 2.2 priemonę „Bendruomeninių renginių organizavimas ir socialinės atskirties mažinimas“. Projekto įgyvendinimas truko nuo 2011 metų kovo iki 2012 metų lapkričio. Projektui kriūkiečiai gavo 35,240 tūkst. litų ES paramą.

Kriūkiečių įgyvendinto projekto tikslas - skatinti kaimo bendruomenės plėtrą, iniciatyvumą ir partnerystę. Rengdami šį projektą, Kriūkų bendruomenės centro aktyvistai kėlė sau tokius uždavinius: telkti kaimo gyventojus, įvairias vietos socialines grupes ir ugdyti jų gebėjimus veikti kartu; sudaryti sąlygas tobulėti ir skatinti partnerystę; skatinti jaunimo savanorišką veiklą ir iniciatyvumą. „Siekėme vienyti bendruomenę, skatinti jos narių iniciatyvumą, didinti bendruomeniečių gebėjimus, mokytis būti kartu, mažinti atskirtį, sudaryti ir kaimo žmonėms galimybę kitaip leisti laisvalaikį, mokytis, turtinti savo žinias“,- apie projekto esmę kalbėjo šio projekto idėjos autorės Lilija Liutvinienė ir Daiva Naujokaitienė.

Baigiamojo renginio lapkričio 7 dieną metų Kriūkų bendruomenės centro pirmininkė L.Liutvinienė pasidžiaugė sėkmingu projekto finišu, pasidalijo mintimis apie projekto sėkmes ir sunkumus, pasidžiaugė iniciatyviais bendruomeniečiais ir tuo, kad projekto metu pavyko padaryti viską, kas suplanuota, ir net truputį daugiau. Baigiamajame renginyje dalyvavo ir Šakių krašto vietos veiklos grupės pirmininkas A.Damijonaitis. Jis apžvelgė vietos bendruomenių įgyvendinamus projektus, supažindino su bendruomenių perspektyvomis ir būsimų projektų rengimo galimybėmis. O kriūkiečius pasveikino su sėkmingai įgyvendintu projektu ir pasidžiaugė jo metu pasiektais įvairiapusiškais rezultatais.

Projekto vadovė D.Naujokaitienė lapkričio 7-ąją išsamiai pristatė visas projekto veiklas. Projekto metu suorganizuoti mokymai bendravimo ir bendradarbiavimo, partnerystės, motyvacijos kėlimo ir iniciatyvos skatinimo klausimais (dalyvavo 20 žmonių); suorganizuoti šeši praktiniai užsiėmimai; išleista 80 vnt. informacinių lankstinukų; įsigyta kilnojama surenkama scena ir kompiuterinė įranga; suorganizuoti penki kultūriniai ir sportiniai renginiai bei šventės.

Kaip ir daugeliui projektus įgyvendinančių, ir kriūkiečiams teko patirti ne tik sėkmės džiaugsmą, bet ir sunkumų kartėlį. Ypač dėl to, kad, dirbant tik visuomeniniais pagrindais, nuolat stigo laiko, darbo rankų, sudėtinga projektų finansinė atsakomybė, sudėtingas administravimas, daug dokumentacijos. Aktyviausios projekto įgyvendintojos jo įgyvendinimo pasigedo ir kiek didesnės partnerystės bei palaikymo iš seniūnijos.

„Bendruomenės labai apkrautos įvairiomis veiklomis, darbais ne pagal pečius, dirba darbus be atlygio. Tai turėtų daryti etatiniai darbuotojai seniūnijose, įsiklausydami į bendruomenių nuomonę, pasitardami. Apskritai pastebime, kad rajone dar trūksta aiškios bendros strategijos, kito požiūrio į bendruomenes – juk negalima visų darbų krauti bendruomenėms (ir užimtumo, ir projektų vykdymo, ir aplinkos tvarkymo talkų organizavimo, ir švenčių, ir socialinių problemų sprendimo, ir net atstovavimo valdžios institucijose ir kt.). visa tai reikia daryti be jokio atlygio“,- dalinosi mintimis Kriūkų bendruomenės moterys. Jų manymu, bent jau „didžiuosius“ investicinius projektus bendruomenėms turėtų rengti ir įgyvendinti valdžios institucijos.

Tačiau visi kriūkiečių sunkumai jau praeityje – šiandien bendruomenė jau mėgaujasi šio projekto vaisiais. Ypač Kriūkų bendruomenės aktyvas vertina tai, kad mokymus pavyko surengti netradicinėje aplinkoje – tai skatino kitokį bendruomenės narių bendravimą ir bendradarbiavimą, atsirado didesnė motyvacija, gimė naujos idėjos. „Bendros veiklos padėjo formuotis bendruomenei; pamatę realias veiklas, į bendruomenės centrą įstojo naujų narių. Būtent projekto metu vykę mokymai padėjo daugeliui suprasti bendruomeninės veiklos prasmę ir tai, kaip kartu galima spręsti problemas. Tą įrodė bendruomeniškumo šventė, kuriai noriai visi kartu ruošėsi. Džiaugiamės, kad vis daugiau jaunimo gana aktyviai ir iniciatyviai įsitraukia į veiklas. Kartu rengiame ir projektus, gryniname problemas“,- džiaugėsi rezultatais L.Liutvinienė.

Lapkričio 7-osios renginyje praktinių mokymų vadovės – V. Masteikienė, I. Masteikaitė ir J.Rudzevičiūtė – taip pat trumpai apžvelgė mokymus, jų naudą ir galimybes bei kartu praleistą laiką, išgyventas emocijas ir kūrybinę raišką. Jaunimo atstovė R.Bastytė  priminė projekto sporto dienų akimirkas ir rezultatus. Taip pat pristatė būsimo projekto tikslus, uždavinius bei lūkesčius. Bendruomenės pirmininkė padėkos raštais už iniciatyvumą, savanorišką darbą apdovanojo projekto vykdymo grupę, savo ruožtu ir centro aktyvas atsidėkojo pirmininkei už galimybę dalyvauti projekte.

Visi projekto dalyviai turėjo galimybę išsakyti savo nuomonę, pasidalinti įspūdžiais tai dienai susikūrusioje laidoje „Kriūkų TV“. „Dalyvių atsiliepimai rodo, kad projektas buvo labai naudingas ne tik materialiai, bet ir dvasiškai (bendravimas, žinios, naujos patirtys, įvairesnis laisvalaikis ir renginiai). Tai kartu ir bendruomenės poreikių analizė ateičiai. Daugelį projekto veiklų savanorystės pagrindais vedė ir organizavo projekto partneris - Kriūkų vidurinė mokykla. Į veiklas įsitraukė apie 150 dalyvių iš skirtingų vietos socialinių grupių. Tai didžiulis laimėjimas mūsų kraštui“,- džiaugėsi L.Liutvinienė.

Šiandien jau beveik su nostalgija kriūkiečiai prisimena: projekto įgyvendinimo laikotarpis buvo panašus į bendruomeniškumo medžio auginimą ir puoselėjimą, kai kiekvienas bendruomenės narys – to medžio šaka, su savomis idėjomis, iniciatyvomis ir siekiais. „Juo jų daugiau, tuo medis vešlesnis ir spalvingesnis. Projekto įgyvendinimas įrodė bendruomeniškumo svarbą: tik kartu mes galime daugiau - žingsnis po žingsnio gimsta dideli darbai ir gyventi ateityje visiems čia bus tik geriau“,- kalbėjo bendruomenės centro pirmininkė ir projekto koordinatorė.

Žinoma, svarbi buvo ir finansinė parama: ES paramos lėšos padėjo ne tik  įsigyti bendruomenei reikalingos įrangos, technikos, priemonių, bet ir sudarė sąlygas mokytis, įgyti naujų žinių ir įgūdžių. Įvairios veiklos įtraukė ne tik  skirtingų profesijų, socialinių grupių, amžiaus dalyvius, bet ir „užnorino“ veikti drauge. „Dalyvavimas projekte padėjo geriau vieniems kitus pažinti, suvokti, kad šalia dirba įdomūs ir išradingi žmonės. Smagu, kad daugelis geranoriškai įsijungė. Buvimas drauge, mokymasis drauge, veikimas drauge – bendruomeniškumo pamatas. Tikimės, kad daugelis įvertino savo galimybes ir patikėjo, kad turi resursų vienokiai ar kitokiai veiklai, o tai išsilies naujais kūrybiniais sumanymais, naujais projektais, naujomis galimybėmis. Iniciatyvos reikia imtis patiems, nes niekas iš šalies neateis ir už  mus pačius nepadarys“,- kalbėjo kita projekto aktyvistė – D.Naujokaitienė.

Parengta pagal L.Liutvinienės, D.Naujokaitienės pateiktą informaciją ir nuotraukas.

{vsig}naujienos/11-13{/vsig}