Briedžiuose projektų dėka klojamas pamatas ateičiai

Briedžių bendruomenės centras baigia įgyvendinti vietos projektą  „Briedžių bendruomenės centro patalpų remontas“ Nr. LEADER-12-ŠAKIAI-03-009, kuris turi būti užbaigtas šių metų spalio 31 dieną. Bendra projekto vertė 166 667,00 Lt, ES parama sudaro 150 000,00 Lt., o Šakių rajono savivaldybė prie projekto įgyvendinimo pridėjo 16 667,00 Lt. Šiuo projektu Briedžių bendruomenė išspręs vieną opiausių problemų – patalpų bendruomeninei veiklai trūkumą.

alt
 

 

Dar 2012 metų balandžio 23  dieną Briedžių bendruomenės centras (Šakių seniūnija) Šakių krašto vietos veiklos grupei pateikė projektinę paraišką. O 2013 metų sausio 9 dieną buvo pasirašyta vietos projekto paramos sutartis. Netrukus prasidėjo darbai, kurių šio kaimo bendruomenė laukė jau seniai.

 Idėja rekonstruoti senąjį medinį buvusios Prancų mokyklos pastatą, pritaikant jį  bendruomenės poreikiams, bendruomenės aktyvui gimė dar 2006 metais. Tačiau tik gimusi mintis ne vienerius metus nerado kelio į rajono vadovų širdis – neradus tinkamiausios galimybės finansuoti tokią idėją, teko laukti kol įsibėgės Šakių krašto vietos veiklos grupės įgyvendinama vietos plėtros strategija.

Dar laukiant šios galimybės, vis labiau aktyvėjanti Briedžių bendruomenė parengė projektą ir paraišką teikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos – gautų lėšų dėka tuomet pavyko pakeisti ištuštėjusio pastato langus, lauko duris. Tačiau iki 2012 metų tai tebuvo viskas, ką bendruomenei pavyko nuveikti už gautas kiek apčiuopiamesnes paramos lėšas. Ir tik 2012 metais, centrui vadovaujant jau Dalijai Čeneckienei, rajono vadovybė, matydama bendruomenės  aktyvo  ir pirmininkės  atkaklumą,  į šitą projektą pažiūrėjo jau kitaip, ir projekto idėjos įgyvendinimui buvo pritarta – taip atsirado galimybė Briedžiuose įrengti bendruomenines patalpas.

Šio projekto, įgyvendinto pagal Šakių krašto vietos veiklos grupės įgyvendinamą vietos plėtros strategiją, partneriu tapo Šakių rajono savivaldybės administracija. Ne tik palaiminusi šį projektą, bet ir prie projekto prisidėjusi 10 proc. projekto vertės – 16 667 Lt. Taip atsirado reali galimybė Briedžių bendruomenei turėti savo namus, kuriuose įsikurtų amatų  namai, galintys tapti bendruomenės traukos ir susibūrimų vieta. Bendruomenės centro vadovybė tiki, kad ateityje  šis atnaujintas pastatas  vėl prisipildys šurmulio, čia vyks edukaciniai užsiėmimai.

Tokio pobūdžio projektą  bendruomenė vykdė pirmą kartą, todėl iš pradžių daug  kas buvo neaišku, labai daug  įvairios dokumentacijos. Tačiau projektinė patirtis, lankomi seminarai ir Šakių vietos veiklos grupės darbuotojų geranoriškumas, patarimai ir nemokamos konsultacijos padėjo Briedžių bendruomenei sėkmingai įgyvendinti šį projektą. Tiesa, iki visiškos pabaigos dar šiek tiek liko – „popierinė“ jo pabaiga numatyta šių metų spalio 31 dieną. Tačiau jau dabar aišku, kad šio projekto dėka Briedžių bendruomenė turės erdvesnius, šiuolaikiškus, patogius, jaukius bendruomenės namus, kur įsikurs ir amatų namai.

Naudodamiesi 2007-2013 metų vietos plėtros strategija, briedžių bendruomenės centro nariai siekė pagerinti vietos gyventojų gyvenimo, poilsio ir laisvalaikio sąlygas, todėl ir visa projektinė veikla buvo nukreipta šia linkme. Bendruomenė projektų dėka jau turi įrengtą treniruoklių salę, kur vietiniai gyventojai renkasi sportuoti, organizuoja sporto šventes ir kt. Šiuo metu  įgyvendinamas ir dar vienas projektas „Verslumo ir tradicinių amatų puoselėjimas Briedžiuose“, kurio dėka įsigyta aplinkos tvarkymo technika (traktorius - vejapjovė, mini kultivatorius, krūmapjovė, grandininis pjūklas), baldai ir įrenginiai bei priemonės amatų kūrimui (stalai,  kėdės, medienos tekinimo staklės,  juostinės medienos pjaustymo staklės, stalinės gręžimo staklės, medienos obliavimo staklės), įranga renginių organizavimui (fotoaparatas, muzikinis centras, lauko estrada - pavėsinė).

Tačiau ne viskas ėjosi lengvai. Didžiausia problema tik pradėjus vykdyti projektą „Briedžių bendruomenės centro patalpų remontas“ buvo tai, kad rangovas, laimėjęs viešąjį  pirkimų  konkursą, pamatęs iš arčiau pastatą, jo būklę, atsisakė vykdyti projektą. Teko nukelti projekto pradžią, nes reikėjo iš naujo skelbti konkursą.  Tačiau kantrybė ir gyvenimiška patirtis šią problemą sumažino iki minimumo. Briedžių bendruomenės centro pirmininkė sako, kad jos bendruomenė - optimistai, tik gailisi, kad nepateikė paraiškos anksčiau, kai remonto darbams buvo skiriamos gerokai didesnės lėšos. Ir apskritai – jeigu ne ES lėšos, Lietuvos kaimai atrodytų liūdnai ir nykiai.

Patirties projektinei veiklai briediškiai semiasi kaimyninėse bendruomenėse, stebi bendruomenių verslumą, teikiamas turizmo paslaugas ar pan. Mato, kad bendruomenė, neturinti savo lėšų, gali tik labai menkai  tenkinti savo poreikius, todėl, norėdami organizuoti renginį tampa  labai priklausomi  nuo toje vietovėje gyvenančių ūkininkų ar verslininkų - tampa „prašytojais“. Tačiau lėšos reikalingos ne tik renginiams organizuoti, bet reikia rūpintis ir patalpų išlaikymu, apmokėti už elektrą, kurą patalpų apšildymui. 

Todėl kaip ir  visos kitos rajono bendruomenės, Briedžių bendruomenė laukia  parengtos naujosios 2014-2020 metų vietos plėtros strategijos ir kvietimų teikti paraiškas. Jos dėka planuoja įkurti amatų namus, pradės plėtoti verslą. Planuoja teikti paraišką verslo plėtojimui, darbo vietų kūrimui, tikisi, kad  ateityje Briedžių kaimas taps patrauklesniu ir čia gyvenantiems, ir atvažiuojantiems žmonėms. „Bendruomenėje svarbiausia yra  žmogus, todėl  kiekvieną  žmogų  branginame  ir  laikome  didžiausia  vertybe, o mūsų bendruomenėje  gyvena  daug  įdomių, darbščių ir kūrybingų  žmonių. Turime  poetų (J. Būdininkas ir Z. Nikolaitienė), skulptūrų ir kitų darbų  iš  medžio  meistrus (K. Čepaitis, S. Bacevičius  ir  S.A. Markevičius ir  kt.), nuostabių rankdarbių kūrėjas (kaimo moterys). Kiekviena šeima puoselėja ir  puikiai tvarkosi  savo  sodybose, ypač tai gerai sekasi  gražiausių  sodybų šeimininkams (A. ir A. Blockiai, V. ir V. Rimkevičiai, R. ir V. Sederevičiai, E. Endziulaitienė, L. ir A. Liudžiai, A. ir A. Zokaičiai, A. ir R. Sniečkai  ir kt.), apie tai liudija organizuojamas „Gražiausios sodybos“ konkursas. Turime  puikų  moterų  ansamblį  „Gija“, kuriam vadovauja  Asta Grigaitienė.  Moterys nuolat  koncertuoja mūsų kaime, rajone  ir už  rajono  ribų. Tai  ne tik  geros  dainininkės, bet ir šaunios šeimininkės“,- vardino Briedžių kaimo privalumus D.Černeckienė.

Šiandien Briedžiuose sudarytos sąlygos norintiems sveikai ir įdomiai leisti savo laisvalaikį, pagerinti savo formas bei sveikatą, bendrauti tarpusavyje, įsijungti į bendruomenės gyvenimą. Deja,  kaip  ir  visur,  taip  ir čia kaimas pamažu sensta, nes jaunimas išvažiuoja studijuoti ar užsienin, ir  dažniausiai  į  kaimą  grįžta  tik  aplankyti  tėvų. „Todėl dažnai  susimąstome: ar  bus  kam  mus  pavaduoti? Ir  pasvarstome - o  kas  bus dar  po 10, 20  metų...  Todėl susitelkę turime pasvarstyti, kokį savo kaimą mes norime matyti ateityje ir ką reikia daryti, kad kaimas taptų patrauklesnis, gražesnis, kad  jaunimas liktų gyventi  ir kurti kaime, kad  Lietuva neišsivaikščiotų“,- mano bendruomenės pirmininkė  Dalija Černeckienė.

{vsig}naujienos/14-10-07/briedziai{/vsig}