LEADER programa Lietuvoje jau 10 metų

Spalio 15-16 d. Šakių krašto vietos veiklos grupės projektų vadovė Jurgita Savickienė dalyvavo Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro ir Anykščių rajono vietos veiklos grupės organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Leader Lietuvoje 10 metų“ Anykščiuose.

Pirmąją pažintinę-praktinę dieną buvo lankomi projektai, įgyvendinti per Anykščių rajono vietos veiklos grupę. Pirmasis aplankytas projektas – karklų labirintas Skapišių kaime. Prieš 3 metus 1 ha teritorijoje iš karklų buvo supinta 2 km ilgio tvora ir įkurtas teminis karklų labirintų parkas. Šiuo metu parke įrengti trys labirintai: didysis – tai sudėtingiausias labirintas, kurio tikslas jį pereiti nepasiklydus, apvalusis – jame reikia surasti centrą ir išėjimą, lenktynių – jame galima palenktyniauti, kas greičiau suras išėjimą iš labirinto.

Tai unikalus projektas, kadangi daugiau nei Lietuvoje, nei kaimyninėse užsienio šalyse įkurtų karklų labirintų nėra. Paklaidžioti labirintais lankytojai kviečiami gegužės-spalio mėnesiais. Taip pat siūlomos papildomos paslaugos – kukurūzų labirintas, šaudymas iš lankų ir orinių ginklų, sūpynės ir laipynės vaikams, medyje įrengta aikštelė.

Iš projekto lėšų (projekto vertė – 49994,74 be PVM) pasodinti karklai, įsigyti augalų priežiūros įrankiai, įrengtas ofisas darbuotojams ir lankytojų praėjimo kontrolės sistema, įsigyta kompiuterinė technika ir baldai, karstyklės vaikams.

Projekto vykdytojas UAB „Adovis“ savininkas D.Dilys investavo ir 50 proc. nuosavų lėšų, kurios buvo panaudotos reikiamos infrastruktūros ir paslaugų lankytojams sukūrimui. Šiandien parko savininkas džiaugiasi didesniais nei tikėtasi lankytojų srautais ir planuoja parko plėtrą.

Antrasis projektas – vandenlenčių parkas Pagojės kaime su 210-230 m. ilgio traukos lynų sistema. Taip pat įrengtas pontoninis lieptas, patalpos su lauko terasa, tinklinio aikštelė. Paramos lėšų dėka (projekto vertė – 47418,00 be PVM) įsigyti vandenlenčių komplektai, šalmai, liemenės, hidrokostiumai, tinklinio įranga. Dar panaši suma investuota iš nuosavų lėšų įrengiant traukos lynų sistemą ir sukuriant reikiamą infrastruktūrą parko lankytojams. Vandenlenčių parko įrengimas vyko darbus atliekant ūkio būdu, kas leido sutaupyti nemažai lėšų. Šiandien projekto vykdytojai MB „Traukos slėnis“ savininkai T.Kairys ir M.Jakovlevas džiaugiasi gausiais lankytojais ir įsibėgėjančiu verslu.

Trečiasis aplankytas projektas – Troškūnų bažnyčios rūsiai. Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios klebonas S.Filipavičius pasakojo, kad iš projektinių lėšų suremontavus didžiąją dalį bažnyčios rūsių jos buvo pritaikytos bendruomenės poreikiams. Anksčiau, vienuolyno gyvavimo laikais, čia buvo laidojami vienuoliai, kurių kapai buvo suniokoti po II pasaulinio karo ieškant lobių. Nelikus kapų tarybiniais metais žmonės rūsiuose laikė bulves. Dabar čia organizuojami koncertai, seminarai, konferencijos, fotosesijas rengia jaunavedžiai, lankosi turistai.

Šios dienos pabaigoje konferencijos dalyviai rinkosi stebėti konkurso „LEADER apdovanojimai 2014“ nugalėtojų apdovanojimus. Metų vietos veiklos grupe tapo Kupiškio rajono vietos veiklos grupė. Nugalėtoju nominacijoje Metų jaunimo iniciatyva išrinktas MB „Traukos slėnis“ projektas ,,Vandenlenčių parkas Pagojės k. Pagojės tvenkinyje“. Plungės r. Žemaičių Kalvarijos sen. bendruomenės „Gardai“ projektas „Švarus kūnas, švari siela – sveikatos energijos šaltinis“ nugalėjo nominacijoje Metų visuomeninė iniciatyva. Lapių bendruomenės centro projektas „Slidinėjimo trasos įrengimas Utrių kaime“ tapo Metų verslo projektu. VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ projektas „VVG ,,Pakruojo rajono partnerystė“ ir VVG ,,Radviliškio lyderis“ bendradarbiavimas, siekiant išsaugoti ir populiarinti krašto amatus, skatinti vietos gyventojų verslumą ir efektyviai naudoti kultūros paveldą“ pripažintas Metų bendradarbiavimo projektu.

Antroji konferencijos-forumo diena buvo suskirstyta į tris dalis. Pirmojoje dalyje skambėjo konferencijos svečių sveikinimai ir linkėjimai, buvo apžvelgtas LEADER metodo poveikis kaime, pristatyti konkretūs projektai, atspindintys Lietuvos kaimo pokyčius. Antrojoje konferencijos dalyje pristatyti kiekvieno VVG atstovaujamo ir vienijančio sektoriaus – verslo, vietos valdžios ir nevyriausybinių organizacijų – atstovų pranešimai. Trečiojoje dalyje kalbėta apie Europos šalių LEADER programos patirtį ir tos patirties pritaikymą Lietuvai.

Kiekvienos konferencijos-forumo dalies pabaigoje dalyviai buvo kviečiami diskutuoti, išsakyti savo pastebėjimus. Įžvalgomis apie LEADER programą Lietuvoje dalijosi kviestiniai forumo svečiai: žurnalistas, publicistas, „15min“ vyriausiasis redaktorius Rimvydas Valatka, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos katedros vedėjas prof. Arūnas Poviliūnas ir Kauno technologijos universiteto Viešosios politikos ir administravimo instituto prof. Algis Krupavičius.

Aplankytų projektų nuotraukos:

{vsig}naujienos/14-10-27{/vsig}