Seniūnijų atstovai formulavo strategines vystymosi kryptis

2015-07-20 ir 2015-07-27 dienomis Šakių krašto vietos veiklos grupė sukvietė visų 14 seniūnijų atstovus (ūkininkus, verslininkus, jaunimą ir bendruomenes) į susitikimą su Šakių krašto VVG  2014-2020 metų Šakių krašto integruotos vietos plėtros strategijos rengėja ir konsultante prof. dr. Vilma Atkočiūniene. Susitikimų metu vyko 2014-2020 metų strategijos rengimo darbo grupės narių  suformuluotas rengiamos strategijos misijos, vizijos ir preliminarių prioritetų pristatymas bei gyvenamosios vietovės vystymosi strateginių krypčių nustatymas, misijos ir vizijos savo seniūnijose suformulavimas taikant principą "iš apačios į viršų" ir naudojant "žuvies griaučių diagramą".

Strategijos rengėja Vilma Atkočiūnienė paaiškino susirinkusiems, jog preliminarūs prioritetai bus tikslinami pagal bendruomenių, jaunimo, verslininkų ir ūkininkų poreikius. Seniūnijų atstovai teikė strategijos rengėjai klausimus apie būsimąją strategiją, tinkamus pareiškėjus, verslo ir bendruomenių bendradarbiavimą, galimos paramos dydį. Klausė, koks bendruomenės pranašumas teikiant projektus lyginant su verslo ar ūkininkų atstovais. Konsultantė prof. dr. Vilma Atkočiūnienė atsakė, jog vadovaujantis LR žemės ūkio ministro 2015-05-04 įsakymu Nr. 3D-343 „Dėl vietos plėtros strategijų, įgyvendinamų bendruomenių inicijuotos vietos plėtros būdu, atrankos taisyklių patvirtinimo“ (TAR, 2015-05-05, Nr. 6718) VIII skyriumi  „Bendrosios nuostatos dėl paramos VPS įgyvendinti dydžio ir tinkamų finansuoti VPS išlaidų“, kai projektą teikia NVO ar kitas viešasis juridinis asmuo ir projektas yra ne pelno arba socialinio verslo pobūdžio, tai kompensuojama iki 80 proc. tinkamų finansuoti vietos projekto išlaidų. Kai vietos projektas yra privataus verslo pobūdžio (tai reiškia, jog po projekto įgyvendinimo projekte įsipareigojama gauti grynųjų pajamų) ir jį teikia privatus juridinis arba fizinis asmuo (fizinių asmenų projektai remiami tik tuo atveju, jeigu jie yra privataus verslo pobūdžio, t.y. vietos projekto paraiškos teikimo dieną arba vietos projekto įgyvendinimo metu veikia pagal verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą, arba projektas teikiamas UAB ar kitą teisinį statusą turinčių juridinių asmenų, kai jų steigėjas yra vienas fizinis asmuo), tai kompensuojama iki 50 proc. tinkamų finansuoti vietos projekto išlaidų. Didžiausia paramos suma investiciniam projektui yra 200.000,00 Eur, o minkštam projektui – 10.000,00 Eur. VVG turi teisę nustatyti  VPS numatyti mažesnę didžiausios paramos sumą vienam vietos projektui įgyvendinti. Privataus verslo projektas turi teikti socialinę naudą ir įtraukti kuo daugiau jaunimo, moterų ir neaktyvių žmonių. Verslo projektui turi pritarti bendruomenė.

Prof. dr. Vilma Atkočiūnienė paaiškino susirinkusiems, kad  "žuvies griaučių diagrama" naudojama kaip strateginė schema vietovei vystytis. Misija (diagramos žuvies pagrindinis kaulas) - tai vaidmuo, kurį prisiima bendruomenė, jaunimas, verslininkai ir ūkininkai. Žuvies pilvas parodo, kokios pagrindinės veiklos viešiems ir privatiems poreikiams tenkinti  seniūnijoje vykdomos šiuo metu, koks verslas ir bendruomeninės iniciatyvos klesti, kokie pastatai ar viešosios erdvės jau yra sutvarkytos, koks inventorius veikloms vykdyti yra įsigytas, kokios yra seniūnijoje veikiančios įstaigos, organizacijos, bendruomenės, sporto ar jaunimo centrai, kokios savanorystės idėjos, tvarkymosi akcijos vyksta, kokias seniūnija turi tradicines šventes, susibūrimus, sueituves.  Žuvies nugara – ateitis, tai – ką norima pasiekti ar sukurti iki 2023 metų (būsimi projektai). Žvelgiant į ateities perspektyvas labai svarbu galvoti apie jaunimo įtraukimą, kartų kaitos užtikrinimą ir darbo vietų kūrimą kiekvienoje seniūnijoje. Sukurta nauja darbo vieta (naujas etatas) – tai po vietos projekto įgyvendinimo pabaigos dėl EŽŪFKP gautos paramos sukurta laikina arba nuolatinė darbo vieta (naujas etatas ar jo dalis) pagal darbo sutartį arba verslo liudijimą, arba individualios veiklos pažymą, kai dirbantis asmuo gauna darbo užmokestį. Nauja darbo vieta (naujas etatas) turi būti tiesiogiai susijusi su projekte numatytomis veiklomis. Žuvies uodega – veikėjai (bendruomenė, jaunimas, verslininkai ir ūkininkai). O svarbiausia - tai galva, simbolizuojanti seniūnijos generalinį tikslą – vietovės vystymosi viziją. Vizija - tai geresnės ateities įsivaizdavimas, trumpas pageidautinas ateities apibūdinimas ilgesniam (10-15 metų) laikui. Tai ne tik norima, bet ir galima, pasiekiama situacija. Tai, ko nori žmonės, ką jie pirktų.

Seniūnijų atstovai buvo aktyvūs, susitikimo metu kiekviena seniūnija atskirai braižė "žuvies griaučių“ diagramas, kiekviena seniūnija suformulavo vystymosi strategines kryptis, misiją ir viziją, aiškinosi ir analizavo galimybes įkurti laikinas, sezonines ar pastovias darbo vietas. Susirinkusieji buvo nusiteikę optimistiškai ir visos seniūnijos be išimties mato galimybes įkurti darbo vietas.

{vsig}naujienos/2015/08/bendros{/vsig}

Barzdų seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/barzdai{/vsig}

Gelgaudiškio seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/gelgaudiskis{/vsig}

Griškabūdžio seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/griskabudis{/vsig}

Kidulių seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/kiduliai{/vsig}

Kriūkų seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/kriukai{/vsig}

Kudirkos Naumiesčio seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/naumiestis{/vsig}

Lekėčių seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/lekeciai{/vsig}

Lukšių seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/luksciai{/vsig}

Plokščių seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/ploksciai{/vsig}

Sintautų seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/sintautai{/vsig}

Slavikų seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/slavikai{/vsig}

Sudargo seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/sudargas{/vsig}

Šakių seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/sakiai{/vsig}

Žvirgždaičių seniūnija

{vsig}naujienos/2015/08/zvirgzdaiciai{/vsig}