Šilto rudens prisiminimai apie Panovių kaimo bendruomenės projekto veiklas Lazdijų rajone

Rugsėjo 11 d. Panovių kaimo bendruomenės centro nariai lankėsi Lazdijų rajone: Vidzgailuose, Gegutėje ir Veisėjuose. Lazdijų rajonas buvo pasirinktas todėl, kad to rajono bendruomenės turėjo labai panašius rūpesčius, kaip ir Panoviai – kaip įveiklinti senas neveikiančias mokyklas!? Panovių bendruomenei reikėjo konkrečių pavyzdžių, kaip galima būtų veiklomis naujam gyvenimui prikelti Panovių senąją mokyklą. Vaizgiryje įveiklinta buvusi senoji kolūkio kontora, Gegutės bendruomenėje naują kvėpavimą įgavo būtent senoji mokykla. Veisiejai pasirinkti, nes jie turi gilias viešųjų erdvių tvarkymo tradicijas pagal tematikas: Šv. Jurgio ir liaudies pasakų motyvais. Pasirinktos tos bendruomenės, kurių pavyzdžiai gali tapti labai naudingais pavyzdžiais Panovių bendruomenei.
Šios pamokos buvo gautos projekto ,,Bendruomeninio verslumo ugdymas ir jaunimo įtraukimas į Panovių kaimo bendruomenės veiklą“ dėka (ŠAKI-LEADER-1A-J-6-7-2020).Vietos projektas vykdomas pagal VPS II prioriteto priemonę „Bendruomeninio verslumo ugdymas ir jaunimo įtraukimas į vietos bendruomenės veiklą“ (KODAS LEADER-19.2-SAVA-9). Tai be partnerių vykdomas ne pelno projektas, kurio įgyvendinimui bendruomenė pretenduoja į 9 973,48 eurų paramą.
Vidzgailų bendruomenės pirmininkė išsamiai papasakojo apie bendruomenės namuose organizuojamą veiklą – apie vaikų dienos centrą, vykdomą suaugusiųjų neformalųjį švietimą, rengiamas edukacines programas, apie jaunimo ir senjorų susibūrimus. Jaunimo iniciatyva planuojamas įgyvendinti antrinių žaliavų perdirbimo projektas - iš panaudotų palečių gaminti lauko baldus.

Gegutės bendruomenėje panoviškius pasitiko kaimo personažai Jani ir Prani (viena iš jų pati bendruomenės pirmininkė), kurios pristatė Gegutės kaimo įžymybes. Nors kaimelyje gyvena tik 19 gyventojų, bet tikrai verta aplankyti. Čia gyveno ir dirbo vienas žymiausių XX a. pokario disidentų ir kovotojų už tikinčiųjų teises kunigas Juozas Zdebskis. Apie jo veiklą pasakojo seniausia kaimo gyventoja, kuri asmeniškai pažinojo kunigą. Ten daug įdomybių - senoji klėtelė- kromelis, meilės suolelis, inkilų parkas, mezgėjų ir geriausios močiutės suoleliai. Senosios mokyklos pastate išnaudota kiekviena buvusi klasė. Čia gali pabūti ir senoje klasėje, pasidairyti po muziejaus eksponatus, pats išsideginti sau medinį suvenyrą, paragauti vietinės žuvienės, kuri neseniai tapo Lietuvos čempione, vietinių dzūkiškų bandų ir net pasivažinėti karieta. Visą šį paslaugų paketą organizuoja vietos gyventojai. Džiugu, kad taip vieningai vystomas bendruomeninis verslas. Oi yra ko mokytis…
Lankantis Lazdijų rajone nebuvo galima neaplankyti Veisėjų bendruomenės, kuriai vadovauja seniūnas Zenonas Sabaliauskas. Tai žmogus, kurį, ko gero, pažįsta visa Lietuva. Jo ir bendruomenės iniciatyvumo dėka įgyvendinta daug įvairių prasmingų projektų: liaudies pasakų motyvais sukurtas „Vaikystės sodas“, įvairūs plenerai, aplinkos tvarkymo projektai. Jie pirmieji Lietuvoje įrengė fontaną ežere!
Panoviečiai sustojo ir Druskininkuose, kur VšĮ Sūrūs vėjai atstovė papasakojo apie gido paslaugas - labai svarbu mokėti įdomiai perteikti vietovės išskirtinumą.
Kadangi projekto tikslas - skatinti bendruomeninį verslumą ir bendruomenės gebėjimus įtraukti jaunimą į sprendimų priėmimą ir gebėjimą įgyvendinti novatoriškus sprendimus teritoriniams pokyčiams įgyvendinti – kiekviena išvyka yra nauda, padedanti kurti stipresnę bendruomenę, šiuo atveju Panovių!!!
Sėkmės Panovių bendruomenei!
Dar ne projekto gi pabaiga!

Šakių krašto VVG informacija

Zenklai

 

 

Apklausa

Kaip vertinate bendruomeninio verslo kūrimo galimybę bendruomenėje?